Relaksacja prowadzona jest w formie indywidualnych sesji, trwających około pięćdziesięciu minut, jest formą terapii / autoterapii. Relaksacja może odbywać się na kilku poziomach.

 

Podstawową formą relaksacji jest rozluźnienie układu mięśniowego. Poczucie ciężaru mięśni odpowiada stanowi rozluźnienia - jest to najbardziej podstawowa i wstępna forma relaksacji. Relaksacja układu wegetatywnego (narządów wewnętrznych), do doprowadzenie do odczuwania ciepła w rożnych częściach ciała. Odczucie ciężaru jest wyrazem rozluźnienia układu motorycznego (relaksacja mięśni), a odczucie ciepła wiąże się z rozluźnieniem układu wegetatywnego (relaksacja psychofizyczna) - mięśni poszczególnych organów wewnętrznych, które nie poddają się świadomej kontroli. Relaksację emocjonalną osiąga się, gdy obecna jest łatwość w wywoływaniu w wyobraźni przyjemnych wyobrażeń
i obrazów. Po rozluźnieniu mięśni, uspokojeniu oddechu, odczuciu ogólnej ciepłoty w ciele łatwiej jest rozluźnić się, uwolnić napięcie poprzez techniki wyobrażeniowe. Obrazy pojawiające się w wyobraźni mogą pogłębiać poziom rozluźnienia. Wewnętrzne obrazy bardzo silnie wpływają na emocje i tego typu rozluźnianie się podczas wizualizacji ma silne działanie terapeutyczne.