Pracownia wariograficzna proponuje przeprowadzenie badań z użyciem wariografu. Urządzenie, zwane również wykrywaczem kłamstw, służy analizowaniu reakcji fizjologicznych organizmu w celu sprawdzenia prawdomówności, a nierzadko także lojalności osoby badanej.

Badanie przeprowadzane jest na przeznaczonym do tego sprzęcie, które wskazuje reakcje na pytania zadawane przez osobę badającą. Poprzez pobudzenie emocjonalne oraz wspomnienia i wiązanie ich z określonymi reakcjami organizmu możliwe jest uzyskanie danych do analizy.

Wykrywacz kłamstw stosowany jest w takich dziedzinach, jak TV czy korporacje. Badania w pracowni najczęściej zlecają właściciele dużych przedsiębiorstw oraz osoby związane z mediami. Wariograf jest używany podczas procesów rekrutacyjnych do firm poszukujących godnych zaufania pracowników. Stosowany bywa również do sprawdzenia lojalności osób zatrudnionych w firmie, a także poznania przebiegu zdarzeń, jakie miały miejsce na terenie przedsiębiorstwa i tym samym ustalenia faktów.