Lęk przed przestrzenią

Jedną z najczęściej diagnozowanych fobii jest agorafobia, opisywana jako nieracjonalny lęk przed otwartą przestrzenią. Zaburzenie to doprowadza do sytuacji, w których chory boi się wyjść z domu, nie chce przebywać wśród ludzi (zwłaszcza w tłumie), a także rezygnuje z samodzielnego załatwiania codziennych spraw, podróżowania, a nawet podjęcia czynności zawodowych. Pogłębiające się obawy mogą być przyczyną pojawiania się dodatkowych zaburzeń, w tym napadów lękowych. Agorafobii towarzyszą nierzadko takie stany, jak depresja, nerwica czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Przyczyny nie są do końca znane: powodem może być traumatyczne przeżycie lub fobia społeczna.

Objawy agorafobii

Symptomy lęku przed otwartą przestrzenią objawiają się w wśród większej grupy ludzi, w mieście lub na łonie natury. Chory odczuwa wyraźny stres i obawę w związku z tym, że znajduje się poza domem; ciśnienie tętnicze krwi wzrasta, a serce zaczyna bić mocniej. Z czasem może dojść do napadu lęku, drżenia ciała, nudności, hiperwentylacji, a także bólu w klatce piersiowej. Z tego względu agorafobia bywa niebezpieczna dla osób zmagających się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz układu oddechowego.

Leczenie lęku przed otwartą przestrzenią

Z agorafobią pomaga poradzić sobie psychoterapia. Podczas leczenie wykorzystuje się metodę poznawczo-behawioralną, a dokładniej desensytyzację – odwrażliwianie, połączone z relaksacją. Pacjent, poddawany stopniowo bodźcom, które wywołują lęk, zaczyna się do nich przyzwyczajać.

Jako jedyni w Polsce prowadzimy pomoc dla osób z Agorafobią w ich domach. Nasi psychologowie odwiedzają agorafobików w ich mieszkaniach prowadząc terapię i pracując nad usamodzielnieniem się osoby chorej - pomagają redukować lęk i stopniowo wrócić do wykonywania codziennych czynności.